Bölüm

BM Raporu’nda ölümler

BM Raporu’nda ölümler

  • Madde 128. İsrail kuvvetleri, operasyonun aktif safhasının saat 05.17’de geminin kontrolünün ele geçirilip üç askerin serbest bırakılmasıyla sona ermiş olduğunu açıklamışlardır. 45 ila 50 dakika süren operasyonda 9 yolcu öldürülmüş, 24’ten fazla yolcu gerçek kurşun yarası alırken çok sayıda yolcu da plastik mermilerle, beanbag saçmalarla ya da başka şekillerde yaralanmıştır.

ÜST GÜVERTEDE (ÇATI) GERÇEKLEŞEN ÖLÜMLER

Furkan Doğan: Türkiye ve ABD çifte vatandaşı olan 19 yaşındaki Furkan Doğan, üst güvertenin orta bölgesinde, elindeki küçük video kamera ile çekim yaparken ilk olarak gerçek kurşunla vurulmuştur.

Vurulması sonrasında, bir müddet bilinçli ya da yarı bilinçli bir şekilde güvertenin üzerinde yattığı anlaşılmaktadır.

Furkan yüzünden, kafasından, sırtından, sol bacağından ve ayağından olmak üzere toplam beş kurşun yarası almıştır.

Yüzüne sıkılan ve tam sağ burnundan giren kurşun hariç Furkan, bütün yaralarını vücudunun arka kısmından almıştır.

Adli tıp raporuna göre, yüzündeki yaranın etrafındaki izler çok yakın mesafeden kafasına ateş edildiğini göstermektedir.

Ayrıca kurşunun alt taraftan yukarıya doğru hareket ettiğinin anlaşılması ve kurşunun çıktığı yer, Furkan’ın yerde sırt üstü yatarken vurulduğunu ortaya koymaktadır.

Vücudundaki diğer kurşun yaraları hemen dibinden ya da yakın mesafeden açılmış ateş sonucu oluşmuş yaralar değildir; ancak bu yaralarla ilgili atış mesafelerini, ne kadar uzaktan ateş edilmiş olduğunu tespit etmek mümkün değildir. Bacağındaki ve ayağındaki kurşun yaralarını muhtemelen ayakta iken almıştır.

İbrahim Bilgen: Siirtli bir Türk vatandaşı olan 60 yaşındaki İbrahim Bilgen de üst güvertededir ve vurulan ilk yolculardan biri olmuştur.

Göğsüne isabet eden ve yakın mesafeden atılmadığı anlaşılan kurşunun giriş yönü yukarıdan ve uzaktandır.

Bundan başka sırtının sağ tarafından ve sağ kalçasından iki kurşun yarası daha almıştır; bu kurşunların istikameti arkadan öne doğrudur. Bunlar hemen ölüme yol açacak türden yaralar değildir -ancak tıbbi yardım gelmediğinde kan kaybı nedeniyle kısa sürede öldürücü olan yaralardır.

Adli tıp delilleri, ayrıca, çok yakın mesafeden ateşlenen “beanbag” saçmaların kafatasını parçalayarak beyne girdiğini ve içeride kaldığını göstermektedir.

Ayrıca sağ böğründen almış olduğu bir yara daha vardır.

Bütün bu yaralanma biçimleri, bu kişinin ilk önce yukarıdan, helikopterden açılan ateş sonucu vurularak yaralandığını, daha sonra yaralı şekilde yerde yatarken kendisine yakın mesafeden yeniden ateş edildiğini ortaya koymaktadır.

Fahri Yaldız: Adıyamanlı bir Türk vatandaşı olan 42 yaşındaki Fahri Yaldız biri göğsünden, biri sol bacağından ve üçü de sağ bacağından olmak üzere beş kurşun yarası almıştır. Göğsünden, sol meme yakınından giren kurşun, omuzdan çıkmadan kalbi ve akciğerleri parçalamıştır. Fahri Yaldız bu kurşunu yedikten sonra hemen ölmüş olmalıdır.

Ali Haydar Bengi: Diyarbakırlı 38 yaşındaki bir Türk vatandaşı olan Ali Haydar Bengi, patoloji raporuna göre altı kurşun yarası almıştır (bir göğüsten, bir karın bölgesinden, bir sağ koldan, bir sağ kalçadan ve iki tane de sol elden).

Bir kurşun göğüs bölgesinde içeride kalmıştır. Yaraların hiçbirisi hemen öldürecek türden değildir, fakat karaciğer yaralanmasından kaynaklanan kanamanın ölümcül sonuçları olmuştur.

Birkaç kişinin şahitliğine göre, Ali Haydar Bengi açılan ateşle yaralanmış olarak yerde yatarken İsrail askerleri yakın mesafeden sırtına ve göğsüne tekrar ateş etmişlerdir

KÖPRÜ GÜVERTESİNDE, İSKELE TARAFINDA GERÇEKLEŞEN ÖLÜMLER

Cevdet Kılıçlar: İstanbul’dan 38 yaşında bir Türk vatandaşı olan Cevdet Kılıçlar, personeli olduğu İHH adına Mavi Marmara’da fotoğraf çekmekteydi.

Köprü güvertesinin iskele tarafında, ana merdivene yakın kapının yakınında vurulduğu anda üst güvertedeki İsrail askerlerini fotoğraflamaya çalışıyordu.

Patoloji raporlarına göre alnından, iki gözünün arasından tek bir kurşunla vurulmuştur. Kafatasını parçalayan kurşun, yatay bir hat takip ederek beynin içinden geçip arkadan çıkmıştır. Cevdet Kılıçlar o an hemen ölmüştür.

Cengiz Akyüz ve Cengiz Songür: İkisi de Türk vatandaşı olan 41 yaşındaki Hataylı Cengiz Akyüz ve 46 yaşındaki İzmirli Cengiz Songür yukarıdan açılan ateşle, köprü güvertesinde birbiri peşi sıra vurulmuşlardır.

Güvertede saklanmakta olan bu kişiler, ana merdivenlere açılan kapıdan içeri girmeye çalışırlarken vurulmuşlardır.

Cengiz Akyüz kafasından vurulmuş ve muhtemelen hemen ölmüştür. Patoloji raporu boyundan, yüzden, göğüsten ve kalçadan olmak üzere dört yara aldığını göstermektedir.

Cengiz Songür ise boynun hemen altından, üst orta göğüs bölgesinden tek bir kurşun yarası almıştır. Merminin sol kaburga kemiğini kırarak göğüs boşluğuna girdiği, ana atardamarı (aort) ve kalbin sağ kulakçığını yaralayarak sırt bölgesinde kaldığı anlaşılmıştır. Gemideki doktorlar kalp masajıyla yaralıyı kurtarmaya çalışmışsalar da bu çabalar yeterli olamamıştır.

Çetin Topçuoğlu: Adanalı bir Türk vatandaşı olan 54 yaşındaki Çetin Topçuoğlu, yaralanan yolcuların geminin içine taşınmasına yardımcı olurken köprü güvertesindeki kapının yakınında vurulmuştur.

Eşi de gemi yolcularından olan Çetin Topçuoğlu, hemen ölmemiştir. Ölüm anında karısı yanı başındadır. Çetin Topçuoğlu üç kurşunla yaralanmıştır. Bir kurşun kafasının sağ yanından, yumuşak dokuların hemen üstünden girerek kafatasını parçalamış ve ensenin sağ tarafından çıkmıştır. Aynı kurşun, tekrar sağ omuz arkasından girerek göğüste kalmıştır. İkinci kurşun sol kalçadan girmiş ve sağ leğen kemiğinde kalmıştır. Üçüncü kurşun ise sağ kasıktan girip arka taraftan çıkmıştır. Kurbanın bu yarayı aldığı sırada çömelmiş ya da yere eğilmiş vaziyette olduğu düşünülmektedir.

BİLİNMEYEN YERLERDE GERÇEKLEŞEN ÖLÜMLER VE AĞIR YARALANMALAR

Necdet Yıldırım: İstanbullu bir Türk vatandaşı olan 31 yaşındaki Necdet Yıldırım’ın nerede ve nasıl öldürüldüğü hâlâ belirsizdir.

Necdet Yıldırım biri göğsünden, biri de sırtından olmak üzere iki kurşun yarası almıştır. Kurşunların yönünün yukarıdan aşağıya doğru olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca plastik kurşun etkisinde plastik saçmalarla vurulduğu anlaşılmaktadır.

Uğur Süleyman Söylemez’in yaralanması (komada): 46 yaşındaki Ankaralı Türk vatandaşı Uğur Süleyman Söylemez kafasından aldığı en az bir kurşunla ağır yaralanmıştır. Söylemez, hâlen Ankara’daki bir hastanede komada yatmaktadır. Başından ağır yaralanan Söylemez’in sağlık durumu ciddiyetini korumaya devam etmektedir.

0 Yorum ↓

Yorum Yok

Yorum Yazın