Bölüm

Mavi Marmara’ya Esrarengiz Engel

Birleşikbasın.com: Dilek Yaraş 1985’ten bu yana gazetecilik mesleğini başarıyla sürdüren bir isim. Araştırma ve inceleme yazılarının yanı sıra ilginç röportajlarıyla da dikkat çekiyor Yaraş. Son olarak da Mavi Marmara yolculuğu üzerine bir çalışma yapmış. Gemide ölenlerin öyküsünü dile getirmiş. “Kır Zincirlerini Mavi Marmara” adlı kitabını söyle anlatıyor Dilek Yaraş:

“ Nedir bu kitabı bu kadar ‘biricik’ yapan derseniz: ‘Baskında hayatını kaybeden insanların ailelerinin, yakınlarının anlattıklarıdır’ derim gönül rahatlığıyla. Ve bu anlatılar daha önce hiçbir yerde yayınlanmadı. Evet, olayın ilk günlerinde çeşitli yayın organlarında ulaşılabilen ailelerle söyleşiler yayınlandı, demeçler alındı ama bu kadar özele onların hikâyelerini her yönüyle öğrenecek ve o insanları tanıyacak kadar hiç inilmedi. Böyle bir çalışma, ancak bir kitap kapsamında yapılabilirdi ki benim yaptığım da odur.

Gemide hayatını kaybedenlerin hepsinin yaşadıkları şehirlere gittim, aileleri ve çevreleriyle uzun görüşmeler yaparak, hem benim hem de kamuoyunun kafasındaki soruların cevaplarını aradım. Onlar da hiç çekinmeden ve hiç sakınmadan olanı olduğu gibi anlattılar.

Ölenlerin yakın çevreleri ve filoya katılan gönüllülerle yaptığım bu röportajların yanı sıra Mavi Marmara olayının bütününü anlayabilmek için olayla ilgili pek çok kişi ve değişik çevreyle de görüştüm. Saymadım ama görüştüğüm insanların sayısının “100’’lerce olduğundan eminim. O yüzlerce görüşmeden yine en az 50-60’ını kitaba kattım. Oturup teker teker kaç kişiyle görüşme yaptım diye saymadığım için tam bir sayı veremiyorum ne yazık ki…”

Gelgelelim Dilek Yaraş kitabını bir türlü yayınlatamamış. Herkes büyük bir coşkuyla karşılamış fakat sonra vazgeçmiş. Dilek Yaraş’ın bu yayınlatamama öyküsünü isterseniz kendinden dinleyelim;

“Aslına bakarsanız kitabın yazımı bir sene önce bitmişti, yani Mavi Marmara olayının birinci yıldönümüne yetişmişti. Hatta, bir çok maceralı ve (çok afederseniz) alengirli reddedilişlerden sonra yayıncı bile bulmuştum ama sonra anda bir telefon geldi ve kitap mizanpaj aşamasındayken geri döndü. Ardından, “2. filo seferine çıkmadan önce yayınlanır” umuduyla ve en son gelişmelerle güncelleyerek yeni yayıncı arayışına girdim… Üstelik, ben de yeni filoya katılacaktım ve geri dönüp dönemeyeceğimi bilemediğim için de yola çıkmadan kitabı tamamına erdirmek çok önemliydi…

En sonunda çok tanınmış bir gazeteci “benim kitaplarımı basan yayınevi yayınlar bu kitabı” diyerek kitabı aldı. Lafı çok uzatmamak adına ayrıntılara girmek istemiyorum; ama kısaca: “felaket” bir süreç ve inanılmaz bir (yine çok afedersiniz) sahtekarlıkla karşılaşıp kitabın bilinçli olarak engellendiğinden emin oldum, diyebilirim. Doğal olarak, bitmiş ve her şeyiyle güncellenmiş olan bu kitap o anlamlı günde de yayınlanamadı… Zaten filo da hareket etmedi o da ayrı mesele.

Ben de oturup efkarlanacağıma, ya da içimde öfke bitireceğime “Olanda hayır vardır.” diyerek zamanımı ve enerjimi konuyla ilgili yeni güncellemeleri kitaba eklemeye verdim.

(Bu, trajikomik yayınlanmama hikâyesini ayrıntılarıyla kitaba yazmıştım ama sonra o sürecin karanlık enerjisi kitaba sinmesin diye attım. Henüz tam karar vermedim ama belki de kitabın web sitesinde yayınlarım o süreci anlattığım bölümü. )

Şu anda kitap yeni bir yayınca da mizanpaj aşamasında. İkinci yıldönümüne de yetişmedi ne yazık ki… ama bu sefer elde olmayan nedenlerle… yoksa yayıncıma sonsuz güvenim var.”

Her neyse, kitabın “yine” gecikeceği netleşince, tasarımcı arkadaşımla kitabın web sitesini yapmaya ve olayın ikinci yıldönümüne kitaptaki bilgilerden hiç olmazsa bir kısmını gün yüzüne çıkarmaya karar verdim.

Çünkü: İnanıyorum ki bu kitaptaki bilgiler, anlatılar, hikâyeler “bütünüyle” okunmadan Mavi Marmara olayı hakkında yapılacak her yorum biraz noksan biraz yanlış olacaktır… Zaten kitabın gecikmesinden duyduğum üzüntünün en önemli nedeni de buydu. Medyadaki tartışmaları dinledikçe o kadar çok “Ah, bilselerdi!” diye iç geçirdim ki tahmin bile edemezsiniz. Haziran 2012, Birleşikbasın.com

 

 

0 Yorum ↓

Yorum Yok

Yorum Yazın