Bölüm

Mavi Marmara’daki yabancı gazeteciler İstanbul’da

 

‘Din, dil, ırk ayrımı olmadan hepimiz
tek bir yürek hâlinde
insanlığa hizmet etme amacındaydık.
Bütün dünya da şahittir buna.”
Yardım gönüllüsü

13 Temmuz 2010 Salı günü, İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi tarihi bir buluşmaya tanıklık etti. Mavi Marmara’da bulunan İspanyol, İtalyan, Yunan, Alman, Amerikalı ve Arap gazeteciler1 Türkiye’deki meslektaşlarıyla bir araya gelip baskın sırasında ve sonrasında yaşadıklarını anlattılar.

Onları dinlerken Batı’nın özgür medya imajının bir ciladan ibaret olduğu, birçok yerinden çatlamış bu cilayı tırnağınızın ucuyla kaldırdığınızda altından neredeyse bizim medyamız kadar kokuşmuş bir sistemin çıktığı geldi aklıma…

Çoğu ülkede, İsrail ve Amerikan lobisi devreye girince akan sular duruyordu.

Örneğin, İsrail askerleri tarafından bütün eşyaları gasp edilen, kredi kartı defalarca kullanılan İtalyan Manolo Lupichini, olayı tüm yönleriyle yazıp üstüne üstlük bir de İsrail’i eleştirince İsrail yanlısı meslektaşları tarafından itibarsızlaştırılmaya çalışılmış ve dışlanmıştı.

Alman belgeselci Mario Domalin’in ülkesinde çektiği sıkıntı da Lupichini’ninkini aratmayacak cinstendi. Hem filmini yayınlatacak kanal bulamamış hem de Alman medyasının neredeyse tamamı tarafından dışlanmıştı.

Kore asıllı Brezilyalı aktivist (belgeselci) Iara Lee, saldırı anı görüntülerini İsrail askerlerinden gizleyerek yayınlamayı başarabilen tek kişiydi.

Toplantının sonunda, 68’lilerden bir yardım gönüllüsünün heyecanla ifade ettiği: “Ben de Mavi Marmara’daydım ve inanın Gazze’ye gitmemde İslami motiflerin hiçbir etkisi yok. Mavi Marmara’da benim gibi birçok insan vardı. Din, dil, ırk ayrımı olmadan hepimiz tek bir yürek hâlinde insanlığa hizmet etme amacındaydık. Bütün dünya da şahittir buna.” sözleri, diğer tanıkları teyid ediyor ve olayın özünü çok güzel anlatıyordu.

Manolo Luppichini, Maria Psara, Kyriakos Chatzistefanou, Angela Lano, Laura Arau, Marcello Faraggi, Manuel Tapial, Jamal Elshayyal, Aikaterini Kitidi, Manuel Zani, Mario Damolin, Abbas Nasser ve Gemideki görüntüleri kurtarıp hem BM konseyine sunan hem de tüm dünyaya yayan Iara Lee, Hakan Albayrak, Sümeyye Ertekin, Ayşe Sarıoğlu, Hişam Güney, Bilal Çalıkuşu

0 Yorum ↓

Yorum Yok

Yorum Yazın